Haber

Avustralya, Büyük Bariyer Resifi’ni Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne ekleme önerisinin gözden geçirilmesini memnuniyetle karşılıyor

Avustralya, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Büyük Bariyer Resifi’ni Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne ekleme tasarısını “inceleme” kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği ve UNESCO’nun Kasım 2022’de Büyük Bariyer Resifi’ni “Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi”ne ekleme önerisi, UNESCO’nun dün sunduğu raporda yeniden ele alındı.

Rapor, Avustralya’nın kuzeydoğu kıyılarını listeye eklemenin uygunluğunu tartıştı ve ülkenin Şubat 2024’e kadar Dünya Mirası Komitesi’ne bir çevresel ilerleme raporu sunmasını tavsiye etti.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, UNESCO’nun inceleme kararını hükümetinin iklim değişikliği adımlarının tanınması olarak nitelendirdi ve çabalarının tanınmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Dünya Mirası Komitesi’nin karar taslağını Eylül ayında sunması planlanıyor.

Avustralya hükümeti, UNESCO’nun Büyük Bariyer Resifi’ni Haziran 2021’de listeye ekleme önerisini erteledi.

1981 yılında Dünya Miras Listesi’ne eklenen Great Barrier Reef, dünyanın en büyük mercan resifi olarak biliniyor.

Dünya mercan resifi ekosisteminin yüzde 10’unu oluşturan Great Barrier Reef, turizm sektöründe 64 bin kişiye doğrudan istihdam sağlıyor.

Son yıllarda okyanus sıcaklıklarının artması nedeniyle Great Barrier Reef’te mercan solgunluğunun gözlemlenmesi, ekosistemin sağlığına ilişkin endişeleri artırdı.

haberarifiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu