Ekonomi

Akkuyu NGS’nin 1. ünitesine pasif çekirdekli taşma sistemi kuruldu.

MERSİN’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nin (NGS) 1. güç ünitesindeki pasif çekirdekli taşkın sisteminin hidrolik tanklarının montajı ile en önemli aşamalardan biri tamamlandı.

Yaklaşık 25 bin kişinin çalıştığı Akkuyu Nükleer Santrali’nde (NGS) inşaat tüm hızıyla devam ediyor. İnşaat işleri kapsamında hidrolik tankların montajı için 1. güç ünitesi reaktör binasına 26,3 metrede toplam yükü 77 ton ve hacmi 120 metreküp olan 8 adet kalın cidarlı paslanmaz çelik tank montajı yapılmıştır. 1. güç ünitesindeki pasif çekirdek taşma sisteminin. Santral devreye alındığında bu tanklarda sulu bir borik asit çözeltisi depolanacaktır. Reaktör odasının tepesinden Open-Top teknolojisi kullanılarak suram için ağır, kendinden tahrikli bir paletli vinç kullanıldı.

Akkuyu Nükleer AŞ Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve NGS İnşaat İşleri Müdürü Sergey Butckikh yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“1. ünitedeki inşaat çalışmaları programa göre ilerliyor. Pasif çekirdekli taşma sisteminin inşası, bizi 1. ünitenin tamamlanmasına yaklaştıran bir diğer önemli aşamadır. Söz konusu sistem, çekirdek soğutma sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır ve nükleer santralin güvenlik ünitesidir. “Pasif taşma sistemi, personel veya güç kaynağı gerektirmeden çalışır.”

Akkuyu NGS sahasında, dört adet güç ünitesi, kıyı hidroteknik yapıları, enerji dağıtım sistemi, idari binalar, eğitim merkezi ve NGS fiziksel muhafaza tesisleri dahil olmak üzere tüm ana ve yardımcı tesislerde inşaat ve montaj çalışmaları devam etmektedir.

dazkiriajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu