Haber

Türkiye ve İngiltere yasa dışı göçle mücadelede işbirliği yapacak

İngiltere hükümeti, Türkiye ve İngiltere’nin yasadışı göçle mücadele kapsamında işbirliği yapacağını ve bu kapsamda atılacak adımları açıkladı. Hükümetten yapılan açıklamada, “Türkiye ve Birleşik Krallık, göç alanında birlikte çalışma ve geçiş ülkeleri ile işbirliğini güçlendirme konusundaki kararlılıklarını yineler.”

İngiltere hükümeti tarafından iş birliğine ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Silahlı çatışma, istikrarsızlık ve ekonomik zorluklar nedeniyle kayıt dışı göç küresel bir sorundur. Sistematik olmayan göçü yönetmek ve tehlikeli yolculuklar yaparak hayatlarını riske atan savunmasız göçmenlerden yararlanan suç ağlarıyla çalışmak için eyaletler arası, bölgesel ve ikili işbirliğine ihtiyaç vardır. Tümü ülkeler buna son vermek için ortak çaba sarf ederek birlikte sorumluluk almalıdır.

Bu bağlamda Türkiye ve Birleşik Krallık, göç alanında birlikte çalışma ve transit ülkelerle iş birliğini güçlendirme konusundaki kararlılıklarını yineler. Mevcut işbirliği çerçevesinde İngiltere, bu taahhüdün bir göstergesi olarak Türk Polis Teşkilatı tarafından kurulacak Mükemmeliyet Merkezi’ne destek verecek. Bu merkez, yasa dışı seyahat düzenleyen suç ağlarını çökertmeyi amaçlayan faaliyetler açısından her iki ülkede de mevcut olan uzmanlığı zenginleştirecektir.

Türkiye ve Birleşik Krallık, sistematik olmayan göç hareketlerini önlemek ve göçmen kaçakçılığı ve insan kaçakçılığıyla mücadele etmek amacıyla uluslararası ve çok taraflı düzeyde ortak hedefler de izleyecektir.

akyazi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu