Haber

Süreç başladı: Macaristan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini görüştü

Macaristan Parlamentosu, Rusya-Ukrayna savaşının ardından NATO üyeliği için başvuran İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerini görüşmeye başladı. Reuters’in haberine göre, iki ülkenin 18 Mayıs 2022’de resmi olarak üyelik başvurusunda bulunmasından aylar sonra, bugün üyeliklerini tartışmak için ara verilen Macaristan Parlamentosu’ndaki açılış görüşmelerine 199 milletvekilinin yaklaşık yüzde onu katıldı.

Türkiye gibi İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini henüz onaylamayan Macaristan’da İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin nihai oylamanın Mart ayının ikinci yarısında gerçekleşebileceği tahmin ediliyor.

‘İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN ÜYELİKLERİ ÇIKARIMIZA HİZMET EDER’

Bugünkü parlamento oturumunda konuşan Macaristan Güvenlik Politikasından Sorumlu Devlet Bakanı Peter Sztaray, neredeyse boş olan genel heyet salonuna hitaben yaptığı konuşmada, “NATO’nun Finlandiya ve İsveç’i kapsayacak şekilde genişlemesi, Avrupa-Atlantik’in güvenliğini güçlendirme yolunda önemli bir adımdır. bölge.” söz konusu. ‘NATO’ya katılmak isteyen ülkelerin gerekli tüm şartları yerine getirdiklerini’ belirten Sztaray, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin dış politikamıza, güvenlik ve ekonomik çıkarlarımıza hizmet ettiğini ve aynı zamanda NATO’yu güçlendirdiğini söyledi.

CUMHURBAŞKANI’NDAN ‘Bir ANI DOĞRULAYIN’ ÇAĞRISI

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım başvurusunun kabul edilebilmesi için tüm NATO üye devletlerinin onaylaması gerekiyor. Ancak şu anda Türkiye ve Macaristan gerekli onayı vermiş değil. Bu kapsamda 31 Mart’ta açıklama yapan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Macaristan’ın Finlandiya’nın beklemede olan NATO başvurusunu görüşmek üzere 9 Mart’ta Finlandiya’ya bir parlamento heyeti göndermek istediğini söyledi.

Bugünkü meclis oturumu öncesi sosyal medya hesabından açıklama yapan Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, iki ülkenin üyelik başvurularını görüşmeye başlayan milletvekillerini davet ederek İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini ‘bir an önce’ onaylamalarını istedi. Novak, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Benim duruşum net: Mevcut durumda İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması yasaldır. Ulusal Meclisin en kısa zamanda mantıklı bir karar alacağına güveniyorum.”

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise meclis görüşmeleri başlamadan önce yaptığı açıklamada, iki ülkenin NATO üyeliklerinin kabul edilebilmesi için meclis kümelenmelerinde daha fazla toplantı yapılması gerektiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

kozanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu