Haber

“Kurtuluş meşalesi Samsun’da yakıldı”

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Anadolu’da kurtuluş mücadelesinin 19 Mayıs 1919’da Büyük Cumhurbaşkanı tarafından başlatıldığını belirterek, “Bu anlamlı günde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, minnet ve minnetle anıyoruz. merhamet et.”

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 104’üncü yıl dönümü münasebetiyle bir açıklama yapan Önder Soner Çetin, “Osmanlı 1. Dünya Savaşı’nda yenildi, Anadolu emperyalist devletler tarafından işgal edildi ve Yıllarca süren savaşlardan bıkmış insanlar çaresizlik içinde bekliyorlardı. Bu umutsuz ortamda Anadolu emperyalist ülkeler tarafından paylaşılmış, her karış toprak düşman askerleri tarafından işgal edilmiş, ancak İstanbul’daki saltanatlar tahtlarını korumak için düşmanla işbirliği içindeydiler. Bu çaresiz durumda Samsun’dan Anadolu’ya bir güneş doğdu” dedi.

Cumhurbaşkanı Soner Çetin, Mustafa Kemal’in kendisini içine düştüğü durumdan milletin azim ve kararlılığının kurtaracağını bilen bir cumhurbaşkanı olarak 16 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığını ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığını belirterek, ve şöyle devam etti:

“Ulu Önder, tüm imkansızlıklara rağmen Türk Milletine güvenmiştir. Tam 104 yıl önce Samsun’a ayak basan Mustafa Kemal, 9 Eylül 1922’de sona erecek olan Milli Mücadele’nin meşalesini yaktı. O meşale önce tüm Anadolu’yu aydınlattı, sonra da mazlum dünya milletlerine yol gösterici oldu. . Bugün Türkiye Cumhuriyeti bağımsız ve demokratik bir devlet ve özgür dünyanın onurlu bir üyesi ise, bunu Mustafa Kemal’e borçluyuz. 19 Mayıs 1919’da Ulu Önder’in yaktığı bu meşale bugün de yolumuzu aydınlatmaktadır.”

Atatürk’ün gençliğe büyük önem verdiğini ve 19 Mayıs’ı gençlere armağan ettiğini hatırlatan Önder Soner Çetin, “19 Mayıs’ta başlayan mücadele büyük fedakarlıklarla kazanıldı. Türk Milletini köleleştirmek isteyen emperyalistler, Ulu Önder’in askeri dehası ve milletin istiklal sevdası karşısında ülkemizden çekilmek zorunda kalmış, yani geldikleri gibi çekip gitmişlerdir. Mustafa Kemal de bu önemli günü ülkemizin geleceği olarak gördüğü gençlere armağan etmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Soner Çetin, bağımsızlığın bedelinin bilinmesi için Ulu Önder Mustafa Kemal’in gelecek nesillere uygun bir şekilde anlatılması gerektiğini belirterek, herkesin bu konuda üzerine düşeni yapmasının bir vatanseverlik göstergesi olduğunu ifade etti.

Başkan Çetin, “Bu duygularla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu